Canvass The Commons – Campaign To MPs  (637 to Go!)

Save Our BBC has produced a letter which we are asking all the Save Our BBC supporters and any members of the public to email to their local MPs. Please CC us at in the email so we can log which MPs have been approached.

As MPs will only respond to their constituents we need you to get involved and join the campaign.

Once you have received a response from your MP please send this to us once again to or using our other contact details and we will publish the results.

The complete official list of MPs and their email addresses is here and the information is also available below where we will show progress of the campaign.

Poll The Peers – Campaign to The House of Lords

Save Our BBC is also writing to each member of the House of Lords and will publish results of that campaign in due course.


List of MPs by Name

  • NamePartyConstituencyEmail
    Abbott, DianeLabourHackney North and Stoke
    Abrahams, DebbieLabourOldham East and
    Adams, NigelConservativeSelby and
    Ahmed-Sheikh, TasminaScottish National PartyOchil and South
    Alexander, HeidiLabourLewisham
    Ali, RushanaraLabourBethnal Green and
    Allen, GrahamLabourNottingham
    Allen, HeidiConservativeSouth
    Amess, DavidConservativeSouthend
    Arkless, RichardScottish National PartyDumfries and
    Ashworth, JonathanLabour (Co-op)Leicester
    Atkins, VictoriaConservativeLouth and
    Austin, IanLabourDudley
    Bacon, RichardConservativeSouth
    Bailey, AdrianLabour (Co-op)West Bromwich
    Baldwin, HarriettConservativeWest
    Barclay, StephenConservativeNorth East
    Bardell, HannahScottish National
    Baron, JohnConservativeBasildon and
    Barron, KevinLabourRother
    Barwell, GavinConservativeCroydon
    Beckett, MargaretLabourDerby
    Bellingham, HenryConservativeNorth West
    Benn, HilaryLabourLeeds
    Beresford, Sir PaulConservativeMole
    Berger, LucianaLabour (Co-op)Liverpool,
    Berry, JakeConservativeRossendale and
    Berry, JamesConservativeKingston and
    Betts, CliveLabourSheffield South
    Bingham, AndrewConservativeHigh
    Black, MhairiScottish National PartyPaisley and Renfrewshire
    Blackford, IanScottish National PartyRoss, Skye and
    Blackman, BobConservativeHarrow
    Blackman, KirstyScottish National PartyAberdeen
    Blackman-Woods, RobertaLabourCity of
    Blackwood, NicolaConservativeOxford West and
    Blenkinsop, TomLabourMiddlesbrough South and East
    Blomfield, PaulLabourSheffield
    Boles, NickConservativeGrantham and
    Boswell, PhilipScottish National PartyCoatbridge, Chryston and
    Bottomley, Sir PeterConservativeWorthing
    Bradley, KarenConservativeStaffordshire
    Brady, GrahamConservativeAltrincham and Sale
    Brady, MickeySinn FeinNewry and
    Brake, TomLiberal DemocratCarshalton and
    Brennan, KevinLabourCardiff
    Bridgen, AndrewConservativeNorth West
    Brock, DeidreScottish National PartyEdinburgh North and
    Brokenshire, JamesConservativeOld Bexley and
    Brown, AlanScottish National PartyKilmarnock and
    Brown, LynLabourWest
    Brown, NicholasLabourNewcastle upon Tyne
    Buck, KarenLabourWestminster
    Buckland, RobertConservativeSouth
    Burden, RichardLabourBirmingham,
    Burgon, RichardLabourLeeds
    Burns, ConorConservativeBournemouth
    Burrowes, DavidConservativeEnfield,
    Burt, AlistairConservativeNorth East
    Butler, DawnLabourBrent
    Byrne, LiamLabourBirmingham, Hodge
    Cadbury, RuthLabourBrentford and
    Cairns, AlunConservativeVale of
    Cameron, LisaScottish National PartyEast Kilbride, Strathaven and
    Campbell, GregoryDemocratic Unionist PartyEast
    Campbell, RonnieLabourBlyth
    Carmichael, AlistairLiberal DemocratOrkney and
    Carswell, DouglasUK Independence
    Cartlidge, JamesConservativeSouth
    Chapman, DouglasScottish National PartyDunfermline and West
    Cherry, JoannaScottish National PartyEdinburgh South
    Chishti, RehmanConservativeGillingham and
    Churchill, JoConservativeBury St
    Clark, GregConservativeTunbridge
    Clegg, NickLiberal DemocratSheffield,
    Clifton-Brown, GeoffreyConservativeThe
    Clwyd, AnnLabourCynon
    Coffey, ThérèseConservativeSuffolk
    Collins, DamianConservativeFolkestone and
    Colvile, OliverConservativePlymouth, Sutton and
    Cooper, RosieLabourWest
    Cooper, YvetteLabourNormanton, Pontefract and
    Corbyn, JeremyLabourIslington
    Costa, AlbertoConservativeSouth
    Cowan, RonnieScottish National
    Cox, GeoffreyConservativeTorridge and West
    Cox, JoLabourBatley and
    Coyle, NeilLabourBermondsey and Old
    Crabb, StephenConservativePreseli
    Crausby, DavidLabourBolton North
    Crawley, AngelaScottish National PartyLanark and Hamilton
    Creasy, StellaLabour (Co-op)
    Crouch, TraceyConservativeChatham and
    Cruddas, JonLabourDagenham and
    Cryer, JohnLabourLeyton and
    Cummins, JudithLabourBradford
    Cunningham, AlexLabourStockton
    Cunningham, JimLabourCoventry
    Davies, ChrisConservativeBrecon and
    Davies, David T.
    Davies, GeraintLabour (Co-op)Swansea
    Davies, JamesConservativeVale of
    Davis, DavidConservativeHaltemprice and
    Day, MartynScottish National PartyLinlithgow and East
    De Piero,
    Debbonaire, ThangamLabourBristol
    Docherty, Martin JohnScottish National PartyWest
    Dodds, NigelDemocratic Unionist PartyBelfast
    Doherty, PatSinn FeinWest
    Donaldson, Jeffrey M.Democratic Unionist PartyLagan
    Donaldson, Stuart BlairScottish National PartyWest Aberdeenshire and
    Dorries, NadineConservativeMid
    Double, SteveConservativeSt Austell and
    Doughty, StephenLabour (Co-op)Cardiff South and
    Dowd, JimLabourLewisham West and
    Drax, RichardConservativeSouth
    Dromey, JackLabourBirmingham,
    Drummond, FlickConservativePortsmouth
    Duddridge, JamesConservativeRochford and Southend
    Dugher, MichaelLabourBarnsley
    Duncan, Sir AlanConservativeRutland and
    Duncan Smith, IainConservativeChingford and Woodford
    Durkan, MarkSocial Democratic & Labour
    Eagle, MariaLabourGarston and
    Edwards, JonathanPlaid CymruCarmarthen East and
    Elliott, JulieLabourSunderland
    Elliott, TomUlster Unionist PartyFermanagh and South
    Ellis, MichaelConservativeNorthampton
    Ellman, LouiseLabour (Co-op)Liverpool,
    Ellwood, TobiasConservativeBournemouth
    Engel, NataschaLabourNorth East
    Esterson, BillLabourSefton
    Eustice, GeorgeConservativeCamborne and
    Evans, ChrisLabour (Co-op)
    Evans, GrahamConservativeWeaver
    Evans, NigelConservativeRibble
    Evennett, DavidConservativeBexleyheath and
    Farron, TimLiberal DemocratWestmorland and
    Fellows, MarionScottish National PartyMotherwell and
    Ferrier, MargaretScottish National PartyRutherglen and Hamilton
    Field, MarkConservativeCities of London and
    Fitzpatrick, JimLabourPoplar and
    Flello, RobertLabourStoke-on-Trent
    Fletcher, ColleenLabourCoventry North
    Flint, CarolineLabourDon
    Flynn, PaulLabourNewport
    Fox, LiamConservativeNorth
    Foxcroft, VickyLabourLewisham,
    Francois, MarkConservativeRayleigh and
    Frazer, LucyConservativeSouth East
    Freeman, GeorgeConservativeMid
    Freer, MikeConservativeFinchley and Golders
    Gale, Sir RogerConservativeNorth
    Gapes, MikeLabour (Co-op)Ilford
    Gardiner, BarryLabourBrent
    Garnier, MarkConservativeWyre
    Garnier, Sir
    Gauke, DavidConservativeSouth West
    Gethins, StephenScottish National PartyNorth East
    Gibb, NickConservativeBognor Regis and
    Gibson, PatriciaScottish National PartyNorth Ayrshire and
    Gillan, CherylConservativeChesham and
    Glass, PatLabourNorth West
    Glindon, MaryLabourNorth
    Godsiff, RogerLabourBirmingham, Hall
    Goldsmith, ZacConservativeRichmond
    Goodman, HelenLabourBishop
    Goodwill, RobertConservativeScarborough and
    Gove, MichaelConservativeSurrey
    Grady, PatrickScottish National PartyGlasgow
    Grant, HelenConservativeMaidstone and The
    Grant, PeterScottish National
    Gray, JamesConservativeNorth
    Gray, NeilScottish National PartyAirdrie and
    Grayling, ChrisConservativeEpsom and
    Green, ChrisConservativeBolton
    Green, KateLabourStretford and
    Greenwood, LilianLabourNottingham
    Greenwood, MargaretLabourWirral
    Gwynne, AndrewLabourDenton and
    Gyimah, SamConservativeEast
    Haigh, LouiseLabourSheffield,
    Hall, LukeConservativeThornbury and
    Hamilton, FabianLabourLeeds North
    Hammond, PhilipConservativeRunnymede and
    Hancock, MatthewConservativeWest
    Hands, GregConservativeChelsea and
    Harman, HarrietLabourCamberwell and
    Harper, MarkConservativeForest of
    Harpham, HarryLabourSheffield, Brightside and
    Harris, CarolynLabourSwansea
    Harris, RebeccaConservativeCastle
    Hart, SimonConservativeCarmarthen West and South
    Haselhurst, Sir AlanConservativeSaffron
    Hayes, HelenLabourDulwich and West
    Hayes, JohnConservativeSouth Holland and The
    Heald, Sir OliverConservativeNorth East
    Healey, JohnLabourWentworth and
    Heaton-Jones, PeterConservativeNorth
    Henderson, GordonConservativeSittingbourne and
    Hendrick, MarkLabour (Co-op)
    Hendry, DrewScottish National PartyInverness, Nairn, Badenoch and
    Herbert, NickConservativeArundel and South
    Hermon, LadyIndependentNorth
    Hillier, MegLabour (Co-op)Hackney South and
    Hinds, DamianConservativeEast
    Hoare, SimonConservativeNorth
    Hodgson, SharonLabourWashington and Sunderland
    Hollingbery, GeorgeConservativeMeon
    Hollinrake, KevinConservativeThirsk and
    Hopkins, KelvinLabourLuton
    Hosie, StewartScottish National PartyDundee
    Howarth, Sir
    Huddleston, NigelConservativeMid
    Hunt, JeremyConservativeSouth West
    Hunt, TristramLabourStoke-on-Trent
    Huq, RupaLabourEaling Central and
    Hurd, NickConservativeRuislip, Northwood and
    Hussain, ImranLabourBradford
    Jarvis, DanLabourBarnsley
    Jayawardena, RanilConservativeNorth East
    Jenkin, BernardConservativeHarwich and North
    Jenkyns, AndreaConservativeMorley and
    Johnson, AlanLabourKingston upon Hull West and
    Johnson, BorisConservativeUxbridge and South
    Johnson, DianaLabourKingston upon Hull
    Jones, AndrewConservativeHarrogate and
    Jones, DavidConservativeClwyd
    Jones, GeraldLabourMerthyr Tydfil and
    Jones, HelenLabourWarrington
    Jones, KevanLabourNorth
    Jones, Susan ElanLabourClwyd
    Kane, MikeLabourWythenshawe and Sale
    Kaufman, Sir GeraldLabourManchester,
    Kawczynski, DanielConservativeShrewsbury and
    Keeley, BarbaraLabourWorsley and Eccles
    Kendall, LizLabourLeicester
    Kennedy, SeemaConservativeSouth
    Kerevan, GeorgeScottish National PartyEast
    Kerr, CalumScottish National PartyBerwickshire, Roxburgh and
    Kinahan, DannyUlster Unionist PartySouth
    Kirby, SimonConservativeBrighton,
    Knight, Sir GregConservativeEast
    Laing, EleanorConservativeEpping
    Lamb, NormanLiberal DemocratNorth
    Lancaster, MarkConservativeMilton Keynes
    Latham, PaulineConservativeMid
    Law, ChrisScottish National PartyDundee
    Leadsom, AndreaConservativeSouth
    Leigh, Sir
    Leslie, CharlotteConservativeBristol North
    Leslie, ChrisLabour (Co-op)Nottingham
    Letwin, OliverConservativeWest
    Lewell-Buck, EmmaLabourSouth
    Lewis, BrandonConservativeGreat
    Lewis, CliveLabourNorwich
    Lewis, IvanLabourBury
    Lewis, JulianConservativeNew Forest
    Liddell-Grainger, IanConservativeBridgwater and West
    Lilley, PeterConservativeHitchin and
    Long Bailey, RebeccaLabourSalford and
    Lopresti, JackConservativeFilton and Bradley
    Loughton, TimConservativeEast Worthing and
    Lucas, CarolineGreen PartyBrighton,
    Lucas, Ian
    Mc Nally, JohnScottish National
    McCabe, SteveLabourBirmingham, Selly
    McCaig, CallumScottish National PartyAberdeen
    McCarthy, KerryLabourBristol
    McCartney, JasonConservativeColne
    McDonagh, SiobhainLabourMitcham and
    McDonald, Stewart MalcolmScottish National PartyGlasgow
    McDonald, Stuart C.Scottish National PartyCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch
    McDonnell, AlasdairSocial Democratic & Labour PartyBelfast
    McDonnell, JohnLabourHayes and
    McFadden, PatLabourWolverhampton South
    McGarry, NatalieScottish National PartyGlasgow
    McGinn, ConorLabourSt Helens
    McGovern, AlisonLabourWirral
    McInnes, LizLabourHeywood and
    Mackinlay, CraigConservativeSouth
    McKinnell, CatherineLabourNewcastle upon Tyne
    Mackintosh, DavidConservativeNorthampton
    McLaughlin, AnneScottish National PartyGlasgow North
    McLoughlin, PatrickConservativeDerbyshire
    MacNeil, Angus BrendanScottish National PartyNa h-Eileanan an
    Madders, JustinLabourEllesmere Port and
    Mahmood, KhalidLabourBirmingham, Perry
    Mahmood, ShabanaLabourBirmingham,
    Main, AnneConservativeSt
    Malhotra, SeemaLabour (Co-op)Feltham and Heston
    Malthouse, KitConservativeNorth West
    Mann, ScottConservativeNorth
    Marris, RobLabourWolverhampton South
    Marsden, GordonLabourBlackpool
    Maskell, RachaelLabour (Co-op)York
    Maskey, PaulSinn FeinBelfast
    Matheson, ChristianLabourCity of
    Maynard, PaulConservativeBlackpool North and
    Meacher, MichaelLabourOldham West and
    Meale, Sir
    Mercer, JohnnyConservativePlymouth, Moor
    Merriman, HuwConservativeBexhill and
    Metcalfe, StephenConservativeSouth Basildon and East
    Miliband, EdwardLabourDoncaster
    Milling, AmandaConservativeCannock
    Mills, NigelConservativeAmber
    Mitchell, AndrewConservativeSutton
    Molloy, FrancieSinn FeinMid
    Monaghan, CarolScottish National PartyGlasgow North
    Monaghan, PaulScottish National PartyCaithness, Sutherland and Easter
    Mordaunt, PennyConservativePortsmouth
    Morden, JessicaLabourNewport
    Morris, Anne MarieConservativeNewton
    Morris, DavidConservativeMorecambe and
    Morris, JamesConservativeHalesowen and Rowley
    Mowat, DavidConservativeWarrington
    Mulholland, GregLiberal DemocratLeeds North
    Mullin, RogerScottish National PartyKirkcaldy and
    Mundell, DavidConservativeDumfriesshire, Clydesdale and
    Murray, IanLabourEdinburgh
    Murray, SheryllConservativeSouth East
    Murrison, AndrewConservativeSouth West
    Neill, RobertConservativeBromley and
    Newlands, GavinScottish National PartyPaisley and Renfrewshire
    Newton, SarahConservativeTruro and
    Nicolson, JohnScottish National PartyEast
    Nokes, CarolineConservativeRomsey and Southampton
    Norman, JesseConservativeHereford and South
    Nuttall, DavidConservativeBury
    O’Hara, BrendanScottish National PartyArgyll and
    Onn, MelanieLabourGreat
    Onwurah, ChiLabourNewcastle upon Tyne
    Osamor, KateLabour (Co-op)
    Oswald, KirstenScottish National PartyEast
    Owen, AlbertLabourYnys Mô
    Paisley, IanDemocratic Unionist PartyNorth
    Parish, NeilConservativeTiverton and
    Paterson, OwenConservativeNorth
    Paterson, StevenScottish National
    Pearce, TeresaLabourErith and
    Penning, MikeConservativeHemel
    Pennycook, MatthewLabourGreenwich and
    Percy, AndrewConservativeBrigg and
    Phillips, JessLabourBirmingham,
    Phillips, StephenConservativeSleaford and North
    Phillipson, BridgetLabourHoughton and Sunderland
    Philp, ChrisConservativeCroydon
    Pickles, EricConservativeBrentwood and
    Poulter, DrConservativeCentral Suffolk and North
    Pound, StephenLabourEaling
    Pow, RebeccaConservativeTaunton
    Powell, LucyLabour (Co-op)Manchester
    Prisk, MarkConservativeHertford and
    Pritchard, MarkConservativeThe
    Pugh, JohnLiberal
    Qureshi, YasminLabourBolton South
    Raab, DominicConservativeEsher and
    Reed, SteveLabour (Co-op)Croydon
    Rees-Mogg, JacobConservativeNorth East
    Reeves, RachelLabourLeeds
    Reynolds, EmmaLabourWolverhampton North
    Reynolds, JonathanLabour (Co-op)Stalybridge and
    Rimmer, MarieLabourSt Helens South and
    Ritchie, MargaretSocial Democratic & Labour PartySouth
    Robertson, AngusScottish National
    Robinson, GavinDemocratic Unionist PartyBelfast
    Robinson, GeoffreyLabourCoventry North
    Rotheram, SteveLabourLiverpool,
    Rudd, AmberConservativeHastings and
    Ryan, JoanLabourEnfield
    Salmond, AlexScottish National
    Saville Roberts, LizPlaid CymruDwyfor
    Scully, PaulConservativeSutton and
    Selous, AndrewConservativeSouth West
    Shah, NazLabourBradford
    Shannon, JimDemocratic Unionist
    Shapps, GrantConservativeWelwyn
    Sharma, AlokConservativeReading
    Sharma, VirendraLabourEaling,
    Sheerman, BarryLabour (Co-op)
    Shelbrooke, AlecConservativeElmet and
    Sheppard, TommyScottish National PartyEdinburgh
    Shuker, GavinLabour (Co-op)Luton
    Siddiq, TulipLabourHampstead and
    Simpson, DavidDemocratic Unionist PartyUpper
    Smeeth, RuthLabourStoke-on-Trent
    Smith, AndrewLabourOxford
    Smith, AngelaLabourPenistone and
    Smith, CatLabourLancaster and
    Smith, ChloeConservativeNorwich
    Smith, JeffLabourManchester,
    Smith, JulianConservativeSkipton and
    Smith, NickLabourBlaenau
    Smith, RoystonConservativeSouthampton,
    Smyth, KarinLabourBristol
    Soames, Sir NicholasConservativeMid
    Solloway, AmandaConservativeDerby
    Starmer, KeirLabourHolborn and St
    Stephens, ChrisScottish National PartyGlasgow South
    Stevens, JoLabourCardiff
    Stewart, IainConservativeMilton Keynes
    Stewart, RoryConservativePenrith and The
    Streeter, GaryConservativeSouth West
    Streeting, WesLabourIlford
    Stride, MelConservativeCentral
    Stringer, GrahamLabourBlackley and
    Stuart, GiselaLabourBirmingham,
    Stuart, GrahamConservativeBeverley and
    Sturdy, JulianConservativeYork
    Sunak, RishiConservativeRichmond (Yorks)
    Swayne, DesmondConservativeNew Forest
    Swire, HugoConservativeEast
    Tami, MarkLabourAlyn and
    Thewliss, AlisonScottish National PartyGlasgow
    Thomas, DerekConservativeSt
    Thomas, GarethLabour (Co-op)Harrow
    Thompson, OwenScottish National
    Thomson, MichelleScottish National PartyEdinburgh
    Thornberry, EmilyLabourIslington South and
    Timms, StephenLabourEast
    Timpson, EdwardConservativeCrewe and
    Tolhurst, KellyConservativeRochester and
    Tomlinson, JustinConservativeNorth
    Tomlinson, MichaelConservativeMid Dorset and North
    Tracey, CraigConservativeNorth
    Truss, ElizabethConservativeSouth West
    Tugendhat, TomConservativeTonbridge and
    Turley, AnnaLabour (Co-op)
    Turner, AndrewConservativeIsle of
    Turner, KarlLabourKingston upon Hull
    Twigg, StephenLabour (Co-op)Liverpool, West
    Vara, ShaileshConservativeNorth West
    Vaz, KeithLabourLeicester
    Vaz, ValerieLabourWalsall
    Villiers, TheresaConservativeChipping
    Wallace, BenConservativeWyre and Preston
    Warburton, DavidConservativeSomerton and
    Warman, MattConservativeBoston and
    Watkinson, Dame AngelaConservativeHornchurch and
    Watson, TomLabourWest Bromwich
    Weir, MikeScottish National
    West, CatherineLabourHornsey and Wood
    Wharton, JamesConservativeStockton
    Whately, HelenConservativeFaversham and Mid
    Wheeler, HeatherConservativeSouth
    White, ChrisConservativeWarwick and
    Whiteford, EilidhScottish National PartyBanff and
    Whitehead, AlanLabourSouthampton,
    Whitford, PhilippaScottish National PartyCentral
    Whittaker, CraigConservativeCalder
    Wiggin, BillConservativeNorth
    Williams, CraigConservativeCardiff
    Williams, HywelPlaid
    Williams, MarkLiberal
    Williamson, GavinConservativeSouth
    Wilson, CorriScottish National PartyAyr, Carrick and
    Wilson, RobConservativeReading
    Wilson, SammyDemocratic Unionist PartyEast
    Winnick, DavidLabourWalsall
    Winterton, RosieLabourDoncaster
    Wishart, PeteScottish National PartyPerth and North
    Wood, MikeConservativeDudley
    Woodcock, JohnLabour (Co-op)Barrow and
    Wragg, WilliamConservativeHazel
    Wright, JeremyConservativeKenilworth and

List of MPs by Constituency

  • Constituency Name Party Email
    Aberavon Kinnock, Stephen Labour
    Aberconwy Bebb, Guto Conservative
    Aberdeen North Blackman, Kirsty Scottish National Party
    Aberdeen South McCaig, Callum Scottish National Party
    Airdrie and Shotts Gray, Neil Scottish National Party
    Aldershot Howarth, Sir Gerald Conservative
    Aldridge-Brownhills Morton, Wendy Conservative
    Altrincham and Sale West Brady, Graham Conservative
    Alyn and Deeside Tami, Mark Labour
    Amber Valley Mills, Nigel Conservative
    Angus Weir, Mike Scottish National Party
    Arfon Williams, Hywel Plaid Cymru
    Argyll and Bute O’Hara, Brendan Scottish National Party
    Arundel and South Downs Herbert, Nick Conservative
    Ashfield De Piero, Gloria Labour
    Ashford Green, Damian Conservative
    Ashton-under-Lyne Rayner, Angela Labour
    Aylesbury Lidington, David Conservative
    Ayr, Carrick and Cumnock Wilson, Corri Scottish National Party
    Banbury Prentis, Victoria Conservative
    Banff and Buchan Whiteford, Eilidh Scottish National Party
    Barking Hodge, Margaret Labour
    Barnsley Central Jarvis, Dan Labour
    Barnsley East Dugher, Michael Labour
    Barrow and Furness Woodcock, John Labour (Co-op)
    Basildon and Billericay Baron, John Conservative
    Basingstoke Miller, Maria Conservative
    Bassetlaw Mann, John Labour
    Bath Howlett, Ben Conservative
    Batley and Spen Cox, Jo Labour
    Battersea Ellison, Jane Conservative
    Beaconsfield Grieve, Dominic Conservative
    Beckenham Stewart, Bob Conservative
    Bedford Fuller, Richard Conservative
    Belfast East Robinson, Gavin Democratic Unionist Party
    Belfast North Dodds, Nigel Democratic Unionist Party
    Belfast South McDonnell, Alasdair Social Democratic & Labour Party
    Belfast West Maskey, Paul Sinn Fein
    Bermondsey and Old Southwark Coyle, Neil Labour
    Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Kerr, Calum Scottish National Party
    Berwick-upon-Tweed Trevelyan, Anne-Marie Conservative
    Bethnal Green and Bow Ali, Rushanara Labour
    Beverley and Holderness Stuart, Graham Conservative
    Bexhill and Battle Merriman, Huw Conservative
    Bexleyheath and Crayford Evennett, David Conservative
    Birkenhead Field, Frank Labour
    Birmingham, Edgbaston Stuart, Gisela Labour
    Birmingham, Erdington Dromey, Jack Labour
    Birmingham, Hall Green Godsiff, Roger Labour
    Birmingham, Hodge Hill Byrne, Liam Labour
    Birmingham, Ladywood Mahmood, Shabana Labour
    Birmingham, Northfield Burden, Richard Labour
    Birmingham, Perry Barr Mahmood, Khalid Labour
    Birmingham, Selly Oak McCabe, Steve Labour
    Birmingham, Yardley Phillips, Jess Labour
    Bishop Auckland Goodman, Helen Labour
    Blackburn Hollern, Kate Labour
    Blackley and Broughton Stringer, Graham Labour
    Blackpool North and Cleveleys Maynard, Paul Conservative
    Blackpool South Marsden, Gordon Labour
    Blaenau Gwent Smith, Nick Labour
    Blaydon Anderson, David Labour
    Blyth Valley Campbell, Ronnie Labour
    Bognor Regis and Littlehampton Gibb, Nick Conservative
    Bolsover Skinner, Dennis Labour
    Bolton North East Crausby, David Labour
    Bolton South East Qureshi, Yasmin Labour
    Bolton West Green, Chris Conservative
    Bootle Dowd, Peter Labour
    Boston and Skegness Warman, Matt Conservative
    Bosworth Tredinnick, David Conservative
    Bournemouth East Ellwood, Tobias Conservative
    Bournemouth West Burns, Conor Conservative
    Bracknell Lee, Phillip Conservative
    Bradford East Hussain, Imran Labour
    Bradford South Cummins, Judith Labour
    Bradford West Shah, Naz Labour
    Braintree Cleverly, James Conservative
    Brecon and Radnorshire Davies, Chris Conservative
    Brent Central Butler, Dawn Labour
    Brent North Gardiner, Barry Labour
    Brentford and Isleworth Cadbury, Ruth Labour
    Brentwood and Ongar Pickles, Eric Conservative
    Bridgend Moon, Madeleine Labour
    Bridgwater and West Somerset Liddell-Grainger, Ian Conservative
    Brigg and Goole Percy, Andrew Conservative
    Brighton, Kemptown Kirby, Simon Conservative
    Brighton, Pavilion Lucas, Caroline Green Party
    Bristol East McCarthy, Kerry Labour
    Bristol North West Leslie, Charlotte Conservative
    Bristol South Smyth, Karin Labour
    Bristol West Debbonaire, Thangam Labour
    Broadland Simpson, Keith Conservative
    Bromley and Chislehurst Neill, Robert Conservative
    Bromsgrove Javid, Sajid Conservative
    Broxbourne Walker, Charles Conservative
    Broxtowe Soubry, Anna Conservative
    Buckingham Bercow, John Speaker
    Burnley Cooper, Julie Labour
    Burton Griffiths, Andrew Conservative
    Bury North Nuttall, David Conservative
    Bury South Lewis, Ivan Labour
    Bury St Edmunds Churchill, Jo Conservative
    Caerphilly David, Wayne Labour
    Caithness, Sutherland and Easter Ross Monaghan, Paul Scottish National Party
    Calder Valley Whittaker, Craig Conservative
    Camberwell and Peckham Harman, Harriet Labour
    Camborne and Redruth Eustice, George Conservative
    Cambridge Zeichner, Daniel Labour
    Cannock Chase Milling, Amanda Conservative
    Canterbury Brazier, Julian Conservative
    Cardiff Central Stevens, Jo Labour
    Cardiff North Williams, Craig Conservative
    Cardiff South and Penarth Doughty, Stephen Labour (Co-op)
    Cardiff West Brennan, Kevin Labour
    Carlisle Stevenson, John Conservative
    Carmarthen East and Dinefwr Edwards, Jonathan Plaid Cymru
    Carmarthen West and South Pembrokeshire Hart, Simon Conservative
    Carshalton and Wallington Brake, Tom Liberal Democrat
    Castle Point Harris, Rebecca Conservative
    Central Ayrshire Whitford, Philippa Scottish National Party
    Central Devon Stride, Mel Conservative
    Central Suffolk and North Ipswich Poulter, Dr Conservative
    Ceredigion Williams, Mark Liberal Democrat
    Charnwood Argar, Edward Conservative
    Chatham and Aylesford Crouch, Tracey Conservative
    Cheadle Robinson, Mary Conservative
    Chelmsford Burns, Simon Conservative
    Chelsea and Fulham Hands, Greg Conservative
    Cheltenham Chalk, Alex Conservative
    Chesham and Amersham Gillan, Cheryl Conservative
    Chesterfield Perkins, Toby Labour
    Chichester Tyrie, Andrew Conservative
    Chingford and Woodford Green Duncan Smith, Iain Conservative
    Chippenham Donelan, Michelle Conservative
    Chipping Barnet Villiers, Theresa Conservative
    Chorley Hoyle, Lindsay Labour
    Christchurch Chope, Christopher Conservative
    Cities of London and Westminster Field, Mark Conservative
    City of Chester Matheson, Christian Labour
    City of Durham Blackman-Woods, Roberta Labour
    Clacton Carswell, Douglas UK Independence Party
    Cleethorpes Vickers, Martin Conservative
    Clwyd South Jones, Susan Elan Labour
    Clwyd West Jones, David Conservative
    Coatbridge, Chryston and Bellshill Boswell, Philip Scottish National Party
    Colchester Quince, Will Conservative
    Colne Valley McCartney, Jason Conservative
    Congleton Bruce, Fiona Conservative
    Copeland Reed, Jamie Labour
    Corby Pursglove, Tom Conservative
    Coventry North East Fletcher, Colleen Labour
    Coventry North West Robinson, Geoffrey Labour
    Coventry South Cunningham, Jim Labour
    Crawley Smith, Henry Conservative
    Crewe and Nantwich Timpson, Edward Conservative
    Croydon Central Barwell, Gavin Conservative
    Croydon North Reed, Steve Labour (Co-op)
    Croydon South Philp, Chris Conservative
    Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East McDonald, Stuart C. Scottish National Party
    Cynon Valley Clwyd, Ann Labour
    Dagenham and Rainham Cruddas, Jon Labour
    Darlington Chapman, Jenny Labour
    Dartford Johnson, Gareth Conservative
    Daventry Heaton-Harris, Chris Conservative
    Delyn Hanson, David Labour
    Denton and Reddish Gwynne, Andrew Labour
    Derby North Solloway, Amanda Conservative
    Derby South Beckett, Margaret Labour
    Derbyshire Dales McLoughlin, Patrick Conservative
    Devizes Perry, Claire Conservative
    Dewsbury Sherriff, Paula Labour
    Don Valley Flint, Caroline Labour
    Doncaster Central Winterton, Rosie Labour
    Doncaster North Miliband, Edward Labour
    Dover Elphicke, Charlie Conservative
    Dudley North Austin, Ian Labour
    Dudley South Wood, Mike Conservative
    Dulwich and West Norwood Hayes, Helen Labour
    Dumfries and Galloway Arkless, Richard Scottish National Party
    Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Mundell, David Conservative
    Dundee East Hosie, Stewart Scottish National Party
    Dundee West Law, Chris Scottish National Party
    Dunfermline and West Fife Chapman, Douglas Scottish National Party
    Dwyfor Meirionnydd Saville Roberts, Liz Plaid Cymru
    Ealing Central and Acton Huq, Rupa Labour
    Ealing North Pound, Stephen Labour
    Ealing, Southall Sharma, Virendra Labour
    Easington Morris, Grahame Labour
    East Antrim Wilson, Sammy Democratic Unionist Party
    East Devon Swire, Hugo Conservative
    East Dunbartonshire Nicolson, John Scottish National Party
    East Ham Timms, Stephen Labour
    East Hampshire Hinds, Damian Conservative
    East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Cameron, Lisa Scottish National Party
    East Londonderry Campbell, Gregory Democratic Unionist Party
    East Lothian Kerevan, George Scottish National Party
    East Renfrewshire Oswald, Kirsten Scottish National Party
    East Surrey Gyimah, Sam Conservative
    East Worthing and Shoreham Loughton, Tim Conservative
    East Yorkshire Knight, Sir Greg Conservative
    Eastbourne Ansell, Caroline Conservative
    Eastleigh Davies, Mims Conservative
    Eddisbury Sandbach, Antoinette Conservative
    Edinburgh East Sheppard, Tommy Scottish National Party
    Edinburgh North and Leith Brock, Deidre Scottish National Party
    Edinburgh South Murray, Ian Labour
    Edinburgh South West Cherry, Joanna Scottish National Party
    Edinburgh West Thomson, Michelle Scottish National Party
    Edmonton Osamor, Kate Labour (Co-op)
    Ellesmere Port and Neston Madders, Justin Labour
    Elmet and Rothwell Shelbrooke, Alec Conservative
    Eltham Efford, Clive Labour
    Enfield North Ryan, Joan Labour
    Enfield, Southgate Burrowes, David Conservative
    Epping Forest Laing, Eleanor Conservative
    Epsom and Ewell Grayling, Chris Conservative
    Erewash Throup, Maggie Conservative
    Erith and Thamesmead Pearce, Teresa Labour
    Esher and Walton Raab, Dominic Conservative
    Exeter Bradshaw, Ben Labour
    Falkirk Mc Nally, John Scottish National Party
    Fareham Fernandes, Suella Conservative
    Faversham and Mid Kent Whately, Helen Conservative
    Feltham and Heston Malhotra, Seema Labour (Co-op)
    Fermanagh and South Tyrone Elliott, Tom Ulster Unionist Party
    Filton and Bradley Stoke Lopresti, Jack Conservative
    Finchley and Golders Green Freer, Mike Conservative
    Folkestone and Hythe Collins, Damian Conservative
    Forest of Dean Harper, Mark Conservative
    Foyle Durkan, Mark Social Democratic & Labour Party
    Fylde Menzies, Mark Conservative
    Gainsborough Leigh, Sir Edward Conservative
    Garston and Halewood Eagle, Maria Labour
    Gateshead Mearns, Ian Labour
    Gedling Coaker, Vernon Labour
    Gillingham and Rainham Chishti, Rehman Conservative
    Glasgow Central Thewliss, Alison Scottish National Party
    Glasgow East McGarry, Natalie Scottish National Party
    Glasgow North Grady, Patrick Scottish National Party
    Glasgow North East McLaughlin, Anne Scottish National Party
    Glasgow North West Monaghan, Carol Scottish National Party
    Glasgow South McDonald, Stewart Malcolm Scottish National Party
    Glasgow South West Stephens, Chris Scottish National Party
    Glenrothes Grant, Peter Scottish National Party
    Gloucester Graham, Richard Conservative
    Gordon Salmond, Alex Scottish National Party
    Gosport Dinenage, Caroline Conservative
    Gower Davies, Byron Conservative
    Grantham and Stamford Boles, Nick Conservative
    Gravesham Holloway, Adam Conservative
    Great Grimsby Onn, Melanie Labour
    Great Yarmouth Lewis, Brandon Conservative
    Greenwich and Woolwich Pennycook, Matthew Labour
    Guildford Milton, Anne Conservative
    Hackney North and Stoke Newington Abbott, Diane Labour
    Hackney South and Shoreditch Hillier, Meg Labour (Co-op)
    Halesowen and Rowley Regis Morris, James Conservative
    Halifax Lynch, Holly Labour
    Haltemprice and Howden Davis, David Conservative
    Halton Twigg, Derek Labour
    Hammersmith Slaughter, Andy Labour
    Hampstead and Kilburn Siddiq, Tulip Labour
    Harborough Garnier, Sir Edward Conservative
    Harlow Halfon, Robert Conservative
    Harrogate and Knaresborough Jones, Andrew Conservative
    Harrow East Blackman, Bob Conservative
    Harrow West Thomas, Gareth Labour (Co-op)
    Hartlepool Wright, Iain Labour
    Harwich and North Essex Jenkin, Bernard Conservative
    Hastings and Rye Rudd, Amber Conservative
    Havant Mak, Alan Conservative
    Hayes and Harlington McDonnell, John Labour
    Hazel Grove Wragg, William Conservative
    Hemel Hempstead Penning, Mike Conservative
    Hemsworth Trickett, Jon Labour
    Hendon Offord, Matthew Conservative
    Henley Howell, John Conservative
    Hereford and South Herefordshire Norman, Jesse Conservative
    Hertford and Stortford Prisk, Mark Conservative
    Hertsmere Dowden, Oliver Conservative
    Hexham Opperman, Guy Conservative
    Heywood and Middleton McInnes, Liz Labour
    High Peak Bingham, Andrew Conservative
    Hitchin and Harpenden Lilley, Peter Conservative
    Holborn and St Pancras Starmer, Keir Labour
    Hornchurch and Upminster Watkinson, Dame Angela Conservative
    Hornsey and Wood Green West, Catherine Labour
    Horsham Quin, Jeremy Conservative
    Houghton and Sunderland South Phillipson, Bridget Labour
    Hove Kyle, Peter Labour
    Huddersfield Sheerman, Barry Labour (Co-op)
    Huntingdon Djanogly, Jonathan Conservative
    Hyndburn Jones, Graham Labour
    Ilford North Streeting, Wes Labour
    Ilford South Gapes, Mike Labour (Co-op)
    Inverclyde Cowan, Ronnie Scottish National Party
    Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Hendry, Drew Scottish National Party
    Ipswich Gummer, Ben Conservative
    Isle of Wight Turner, Andrew Conservative
    Islington North Corbyn, Jeremy Labour
    Islington South and Finsbury Thornberry, Emily Labour
    Islwyn Evans, Chris Labour (Co-op)
    Jarrow Hepburn, Stephen Labour
    Keighley Hopkins, Kris Conservative
    Kenilworth and Southam Wright, Jeremy Conservative
    Kensington Borwick, Victoria Conservative
    Kettering Hollobone, Philip Conservative
    Kilmarnock and Loudoun Brown, Alan Scottish National Party
    Kingston and Surbiton Berry, James Conservative
    Kingston upon Hull East Turner, Karl Labour
    Kingston upon Hull North Johnson, Diana Labour
    Kingston upon Hull West and Hessle Johnson, Alan Labour
    Kingswood Skidmore, Chris Conservative
    Kirkcaldy and Cowdenbeath Mullin, Roger Scottish National Party
    Knowsley Howarth, George Labour
    Lagan Valley Donaldson, Jeffrey M. Democratic Unionist Party
    Lanark and Hamilton East Crawley, Angela Scottish National Party
    Lancaster and Fleetwood Smith, Cat Labour
    Leeds Central Benn, Hilary Labour
    Leeds East Burgon, Richard Labour
    Leeds North East Hamilton, Fabian Labour
    Leeds North West Mulholland, Greg Liberal Democrat
    Leeds West Reeves, Rachel Labour
    Leicester East Vaz, Keith Labour
    Leicester South Ashworth, Jonathan Labour (Co-op)
    Leicester West Kendall, Liz Labour
    Leigh Burnham, Andy Labour
    Lewes Caulfield, Maria Conservative
    Lewisham East Alexander, Heidi Labour
    Lewisham West and Penge Dowd, Jim Labour
    Lewisham, Deptford Foxcroft, Vicky Labour
    Leyton and Wanstead Cryer, John Labour
    Lichfield Fabricant, Michael Conservative
    Lincoln McCartney, Karl Conservative
    Linlithgow and East Falkirk Day, Martyn Scottish National Party
    Liverpool, Riverside Ellman, Louise Labour (Co-op)
    Liverpool, Walton Rotheram, Steve Labour
    Liverpool, Wavertree Berger, Luciana Labour (Co-op)
    Liverpool, West Derby Twigg, Stephen Labour (Co-op)
    Livingston Bardell, Hannah Scottish National Party
    Llanelli Griffith, Nia Labour
    Loughborough Morgan, Nicky Conservative
    Louth and Horncastle Atkins, Victoria Conservative
    Ludlow Dunne, Philip Conservative
    Luton North Hopkins, Kelvin Labour
    Luton South Shuker, Gavin Labour (Co-op)
    Macclesfield Rutley, David Conservative
    Maidenhead May, Theresa Conservative
    Maidstone and The Weald Grant, Helen Conservative
    Makerfield Fovargue, Yvonne Labour
    Maldon Whittingdale, John Conservative
    Manchester Central Powell, Lucy Labour (Co-op)
    Manchester, Gorton Kaufman, Sir Gerald Labour
    Manchester, Withington Smith, Jeff Labour
    Mansfield Meale, Sir Alan Labour
    Meon Valley Hollingbery, George Conservative
    Meriden Spelman, Caroline Conservative
    Merthyr Tydfil and Rhymney Jones, Gerald Labour
    Mid Bedfordshire Dorries, Nadine Conservative
    Mid Derbyshire Latham, Pauline Conservative
    Mid Dorset and North Poole Tomlinson, Michael Conservative
    Mid Norfolk Freeman, George Conservative
    Mid Sussex Soames, Sir Nicholas Conservative
    Mid Ulster Molloy, Francie Sinn Fein
    Mid Worcestershire Huddleston, Nigel Conservative
    Middlesbrough McDonald, Andy Labour
    Middlesbrough South and East Cleveland Blenkinsop, Tom Labour
    Midlothian Thompson, Owen Scottish National Party
    Milton Keynes North Lancaster, Mark Conservative
    Milton Keynes South Stewart, Iain Conservative
    Mitcham and Morden McDonagh, Siobhain Labour
    Mole Valley Beresford, Sir Paul Conservative
    Monmouth Davies, David T. C. Conservative
    Montgomeryshire Davies, Glyn Conservative
    Moray Robertson, Angus Scottish National Party
    Morecambe and Lunesdale Morris, David Conservative
    Morley and Outwood Jenkyns, Andrea Conservative
    Motherwell and Wishaw Fellows, Marion Scottish National Party
    Na h-Eileanan an Iar MacNeil, Angus Brendan Scottish National Party
    Neath Rees, Christina Labour
    New Forest East Lewis, Julian Conservative
    New Forest West Swayne, Desmond Conservative
    Newark Jenrick, Robert Conservative
    Newbury Benyon, Richard Conservative
    Newcastle upon Tyne Central Onwurah, Chi Labour
    Newcastle upon Tyne East Brown, Nicholas Labour
    Newcastle upon Tyne North McKinnell, Catherine Labour
    Newcastle-under-Lyme Farrelly, Paul Labour
    Newport East Morden, Jessica Labour
    Newport West Flynn, Paul Labour
    Newry and Armagh Brady, Mickey Sinn Fein
    Newton Abbot Morris, Anne Marie Conservative
    Normanton, Pontefract and Castleford Cooper, Yvette Labour
    North Antrim Paisley, Ian Democratic Unionist Party
    North Ayrshire and Arran Gibson, Patricia Scottish National Party
    North Cornwall Mann, Scott Conservative
    North Devon Heaton-Jones, Peter Conservative
    North Dorset Hoare, Simon Conservative
    North Down Hermon, Lady Independent
    North Durham Jones, Kevan Labour
    North East Bedfordshire Burt, Alistair Conservative
    North East Cambridgeshire Barclay, Stephen Conservative
    North East Derbyshire Engel, Natascha Labour
    North East Fife Gethins, Stephen Scottish National Party
    North East Hampshire Jayawardena, Ranil Conservative
    North East Hertfordshire Heald, Sir Oliver Conservative
    North East Somerset Rees-Mogg, Jacob Conservative
    North Herefordshire Wiggin, Bill Conservative
    North Norfolk Lamb, Norman Liberal Democrat
    North Shropshire Paterson, Owen Conservative
    North Somerset Fox, Liam Conservative
    North Swindon Tomlinson, Justin Conservative
    North Thanet Gale, Sir Roger Conservative
    North Tyneside Glindon, Mary Labour
    North Warwickshire Tracey, Craig Conservative
    North West Cambridgeshire Vara, Shailesh Conservative
    North West Durham Glass, Pat Labour
    North West Hampshire Malthouse, Kit Conservative
    North West Leicestershire Bridgen, Andrew Conservative
    North West Norfolk Bellingham, Henry Conservative
    North Wiltshire Gray, James Conservative
    Northampton North Ellis, Michael Conservative
    Northampton South Mackintosh, David Conservative
    Norwich North Smith, Chloe Conservative
    Norwich South Lewis, Clive Labour
    Nottingham East Leslie, Chris Labour (Co-op)
    Nottingham North Allen, Graham Labour
    Nottingham South Greenwood, Lilian Labour
    Nuneaton Jones, Marcus Conservative
    Ochil and South Perthshire Ahmed-Sheikh, Tasmina Scottish National Party
    Ogmore Irranca-Davies, Huw Labour
    Old Bexley and Sidcup Brokenshire, James Conservative
    Oldham East and Saddleworth Abrahams, Debbie Labour
    Oldham West and Royton Meacher, Michael Labour
    Orkney and Shetland Carmichael, Alistair Liberal Democrat
    Orpington Johnson, Joseph Conservative
    Oxford East Smith, Andrew Labour
    Oxford West and Abingdon Blackwood, Nicola Conservative
    Paisley and Renfrewshire North Newlands, Gavin Scottish National Party
    Paisley and Renfrewshire South Black, Mhairi Scottish National Party
    Pendle Stephenson, Andrew Conservative
    Penistone and Stocksbridge Smith, Angela Labour
    Penrith and The Border Stewart, Rory Conservative
    Perth and North Perthshire Wishart, Pete Scottish National Party
    Peterborough Jackson, Stewart Conservative
    Plymouth, Moor View Mercer, Johnny Conservative
    Plymouth, Sutton and Devonport Colvile, Oliver Conservative
    Pontypridd Smith, Owen Labour
    Poole Syms, Robert Conservative
    Poplar and Limehouse Fitzpatrick, Jim Labour
    Portsmouth North Mordaunt, Penny Conservative
    Portsmouth South Drummond, Flick Conservative
    Preseli Pembrokeshire Crabb, Stephen Conservative
    Preston Hendrick, Mark Labour (Co-op)
    Pudsey Andrew, Stuart Conservative
    Putney Greening, Justine Conservative
    Rayleigh and Wickford Francois, Mark Conservative
    Reading East Wilson, Rob Conservative
    Reading West Sharma, Alok Conservative
    Redcar Turley, Anna Labour (Co-op)
    Redditch Lumley, Karen Conservative
    Reigate Blunt, Crispin Conservative
    Rhondda Bryant, Chris Labour
    Ribble Valley Evans, Nigel Conservative
    Richmond (Yorks) Sunak, Rishi Conservative
    Richmond Park Goldsmith, Zac Conservative
    Rochdale Danczuk, Simon Labour
    Rochester and Strood Tolhurst, Kelly Conservative
    Rochford and Southend East Duddridge, James Conservative
    Romford Rosindell, Andrew Conservative
    Romsey and Southampton North Nokes, Caroline Conservative
    Ross, Skye and Lochaber Blackford, Ian Scottish National Party
    Rossendale and Darwen Berry, Jake Conservative
    Rother Valley Barron, Kevin Labour
    Rotherham Champion, Sarah Labour
    Rugby Pawsey, Mark Conservative
    Ruislip, Northwood and Pinner Hurd, Nick Conservative
    Runnymede and Weybridge Hammond, Philip Conservative
    Rushcliffe Clarke, Kenneth Conservative
    Rutherglen and Hamilton West Ferrier, Margaret Scottish National Party
    Rutland and Melton Duncan, Sir Alan Conservative
    Saffron Walden Haselhurst, Sir Alan Conservative
    Salford and Eccles Long Bailey, Rebecca Labour
    Salisbury Glen, John Conservative
    Scarborough and Whitby Goodwill, Robert Conservative
    Scunthorpe Dakin, Nic Labour
    Sedgefield Wilson, Phil Labour
    Sefton Central Esterson, Bill Labour
    Selby and Ainsty Adams, Nigel Conservative
    Sevenoaks Fallon, Michael Conservative
    Sheffield Central Blomfield, Paul Labour
    Sheffield South East Betts, Clive Labour
    Sheffield, Brightside and Hillsborough Harpham, Harry Labour
    Sheffield, Hallam Clegg, Nick Liberal Democrat
    Sheffield, Heeley Haigh, Louise Labour
    Sherwood Spencer, Mark Conservative
    Shipley Davies, Philip Conservative
    Shrewsbury and Atcham Kawczynski, Daniel Conservative
    Sittingbourne and Sheppey Henderson, Gordon Conservative
    Skipton and Ripon Smith, Julian Conservative
    Sleaford and North Hykeham Phillips, Stephen Conservative
    Slough Mactaggart, Fiona Labour
    Solihull Knight, Julian Conservative
    Somerton and Frome Warburton, David Conservative
    South Antrim Kinahan, Danny Ulster Unionist Party
    South Basildon and East Thurrock Metcalfe, Stephen Conservative
    South Cambridgeshire Allen, Heidi Conservative
    South Derbyshire Wheeler, Heather Conservative
    South Dorset Drax, Richard Conservative
    South Down Ritchie, Margaret Social Democratic & Labour Party
    South East Cambridgeshire Frazer, Lucy Conservative
    South East Cornwall Murray, Sheryll Conservative
    South Holland and The Deepings Hayes, John Conservative
    South Leicestershire Costa, Alberto Conservative
    South Norfolk Bacon, Richard Conservative
    South Northamptonshire Leadsom, Andrea Conservative
    South Ribble Kennedy, Seema Conservative
    South Shields Lewell-Buck, Emma Labour
    South Staffordshire Williamson, Gavin Conservative
    South Suffolk Cartlidge, James Conservative
    South Swindon Buckland, Robert Conservative
    South Thanet Mackinlay, Craig Conservative
    South West Bedfordshire Selous, Andrew Conservative
    South West Devon Streeter, Gary Conservative
    South West Hertfordshire Gauke, David Conservative
    South West Norfolk Truss, Elizabeth Conservative
    South West Surrey Hunt, Jeremy Conservative
    South West Wiltshire Murrison, Andrew Conservative
    Southampton, Itchen Smith, Royston Conservative
    Southampton, Test Whitehead, Alan Labour
    Southend West Amess, David Conservative
    Southport Pugh, John Liberal Democrat
    Spelthorne Kwarteng, Kwasi Conservative
    St Albans Main, Anne Conservative
    St Austell and Newquay Double, Steve Conservative
    St Helens North McGinn, Conor Labour
    St Helens South and Whiston Rimmer, Marie Labour
    St Ives Thomas, Derek Conservative
    Stafford Lefroy, Jeremy Conservative
    Staffordshire Moorlands Bradley, Karen Conservative
    Stalybridge and Hyde Reynolds, Jonathan Labour (Co-op)
    Stevenage McPartland, Stephen Conservative
    Stirling Paterson, Steven Scottish National Party
    Stockport Coffey, Ann Labour
    Stockton North Cunningham, Alex Labour
    Stockton South Wharton, James Conservative
    Stoke-on-Trent Central Hunt, Tristram Labour
    Stoke-on-Trent North Smeeth, Ruth Labour
    Stoke-on-Trent South Flello, Robert Labour
    Stone Cash, William Conservative
    Stourbridge James, Margot Conservative
    Strangford Shannon, Jim Democratic Unionist Party
    Stratford-on-Avon Zahawi, Nadhim Conservative
    Streatham Umunna, Chuka Labour
    Stretford and Urmston Green, Kate Labour
    Stroud Carmichael, Neil Conservative
    Suffolk Coastal Coffey, Thérèse Conservative
    Sunderland Central Elliott, Julie Labour
    Surrey Heath Gove, Michael Conservative
    Sutton and Cheam Scully, Paul Conservative
    Sutton Coldfield Mitchell, Andrew Conservative
    Swansea East Harris, Carolyn Labour
    Swansea West Davies, Geraint Labour (Co-op)
    Tamworth Pincher, Christopher Conservative
    Tatton Osborne, George Conservative
    Taunton Deane Pow, Rebecca Conservative
    Telford Allan, Lucy Conservative
    Tewkesbury Robertson, Laurence Conservative
    The Cotswolds Clifton-Brown, Geoffrey Conservative
    The Wrekin Pritchard, Mark Conservative
    Thirsk and Malton Hollinrake, Kevin Conservative
    Thornbury and Yate Hall, Luke Conservative
    Thurrock Doyle-Price, Jackie Conservative
    Tiverton and Honiton Parish, Neil Conservative
    Tonbridge and Malling Tugendhat, Tom Conservative
    Tooting Khan, Sadiq Labour
    Torbay Foster, Kevin Conservative
    Torfaen Thomas-Symonds, Nick Labour
    Torridge and West Devon Cox, Geoffrey Conservative
    Totnes Wollaston, Sarah Conservative
    Tottenham Lammy, David Labour
    Truro and Falmouth Newton, Sarah Conservative
    Tunbridge Wells Clark, Greg Conservative
    Twickenham Mathias, Tania Conservative
    Tynemouth Campbell, Alan Labour
    Upper Bann Simpson, David Democratic Unionist Party
    Uxbridge and South Ruislip Johnson, Boris Conservative
    Vale of Clwyd Davies, James Conservative
    Vale of Glamorgan Cairns, Alun Conservative
    Vauxhall Hoey, Kate Labour
    Wakefield Creagh, Mary Labour
    Wallasey Eagle, Angela Labour
    Walsall North Winnick, David Labour
    Walsall South Vaz, Valerie Labour
    Walthamstow Creasy, Stella Labour (Co-op)
    Wansbeck Lavery, Ian Labour
    Wantage Vaizey, Edward Conservative
    Warley Spellar, John Labour
    Warrington North Jones, Helen Labour
    Warrington South Mowat, David Conservative
    Warwick and Leamington White, Chris Conservative
    Washington and Sunderland West Hodgson, Sharon Labour
    Watford Harrington, Richard Conservative
    Waveney Aldous, Peter Conservative
    Wealden Ghani, Nusrat Conservative
    Weaver Vale Evans, Graham Conservative
    Wellingborough Bone, Peter Conservative
    Wells Heappey, James Conservative
    Welwyn Hatfield Shapps, Grant Conservative
    Wentworth and Dearne Healey, John Labour
    West Aberdeenshire and Kincardine Donaldson, Stuart Blair Scottish National Party
    West Bromwich East Watson, Tom Labour
    West Bromwich West Bailey, Adrian Labour (Co-op)
    West Dorset Letwin, Oliver Conservative
    West Dunbartonshire Docherty, Martin John Scottish National Party
    West Ham Brown, Lyn Labour
    West Lancashire Cooper, Rosie Labour
    West Suffolk Hancock, Matthew Conservative
    West Tyrone Doherty, Pat Sinn Fein
    West Worcestershire Baldwin, Harriett Conservative
    Westminster North Buck, Karen Labour
    Westmorland and Lonsdale Farron, Tim Liberal Democrat
    Weston-super-Mare Penrose, John Conservative
    Wigan Nandy, Lisa Labour
    Wimbledon Hammond, Stephen Conservative
    Winchester Brine, Steve Conservative
    Windsor Afriyie, Adam Conservative
    Wirral South McGovern, Alison Labour
    Wirral West Greenwood, Margaret Labour
    Witham Patel, Priti Conservative
    Witney Cameron, David Conservative
    Woking Lord, Jonathan Conservative
    Wokingham Redwood, John Conservative
    Wolverhampton North East Reynolds, Emma Labour
    Wolverhampton South East McFadden, Pat Labour
    Wolverhampton South West Marris, Rob Labour
    Worcester Walker, Robin Conservative
    Workington Hayman, Sue Labour
    Worsley and Eccles South Keeley, Barbara Labour
    Worthing West Bottomley, Sir Peter Conservative
    Wrexham Lucas, Ian C. Labour
    Wycombe Baker, Steve Conservative
    Wyre and Preston North Wallace, Ben Conservative
    Wyre Forest Garnier, Mark Conservative
    Wythenshawe and Sale East Kane, Mike Labour
    Yeovil Fysh, Marcus Conservative
    Ynys Môn Owen, Albert Labour
    York Central Maskell, Rachael Labour (Co-op)
    York Outer Sturdy, Julian Conservative